یه خرید خاص برای خاص‌ترین ماه سال!
خرید با تخفیف از اینجا
۰ثانیه
:
۰دقیقه
:
۰ساعت
:
۰روز
چه نوع موسیقی به بهتر خوابیدن ما کمک می‌کند؟

چه نوع موسیقی به بهتر خوابیدن ما کمک می‌کند؟

گوش دادن به موسیقی هنگام خواب می‌تواند به کاهش ضربان قلب و تنفس و کاهش سطح هورمون‌های استرس کمک کند و ما را در حالت خواب عمیق فرو ببرد.

خواب کامل و خوب شبانه یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که پایه‌ای قوی برای سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی انسان فراهم می‌کند. به طور تقریبی 62 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان احساس می‌کنند که شب‌ها خوب نمی‌خوابند و خواب کافی ندارند.

این اپیدمی محرومیت از خواب به صنعت رو به رشد جهانی فناوری خواب و وسایل کمکی دامن می‌زند. آمارها این طور نشان می‌دهد که بازار جهانی دستگاه‌های فناوری خواب در سال 2021 به 15 میلیارد دلار رسیده است و انتظار می‌رود در سال 2030 به 67 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

چه نوع موسیقی به بهتر خوابیدن ما کمک می‌کند؟

مجموعه‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش با القای پاسخ‌های مطلوب مانند کاهش اضطراب، کاهش فشار خون، تنفس آهسته‌تر و کاهش ضربان قلب، خواب را بهبود می‌بخشد.

چه نوع موسیقی به خواب بهتر کمک می‌ کند

در واقع، تحقیقات نشان داده است که گوش دادن به موسیقی، کل مغز از جمله سیستم عصبی پاراسمپاتیک را تحریک می‌کند و به بدن سیگنال استراحت و خواب را ارسال می‌کند.

ده مطالعه تحقیقاتی مختلف که شامل 557 شرکت‌کننده است، به این نتیجه رسیدند که گوش دادن موسیقی پیش از خواب، در کمک به مبتلایان به اختلالات خواب حاد و مزمن مؤثر است.

1- گوش دادن به موسیقی‌های آرام و با سرعت کم

متخصصان خواب دو عامل مهم، ترجیح فرد و علاقه او را برای درک اینکه چه نوع موسیقی به فرد کمک می‌کند تا خواب خوب و عمیق را تجربه کند ملاک قرار می‌دهند. در واقع سلیقه هر فرد در نوع موسیقی که گوش می‌دهد یک عامل حیاتی در تعیین تاثیر موسیقی بر خواب او است.

در نتیجه بهتر است که شما یک لیست پخش سفارشی تهیه کنید که شامل آهنگ‌هایی باشد که در گذشته به شما کمک کرده به خواب عمیق بروید یا به شما در حفظ آرامش کمک کرده‌اند. تمپو به سرعت پخش موسیقی اشاره دارد و اغلب بر حسب ضربان در دقیقه (BPM) اندازه‌گیری می‌شود. گوش دادن به موسیقی ملایم

برخی از دانشمندان فرض می‌کنند از آن‌جایی که قلب انسان به طور معمول بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه می‌تپد، گوش دادن به موسیقی با سرعتی در محدوده 60 تا 80 ضربه در دقیقه ممکن است به هماهنگی با ریتم‌های بدن کمک کند و برای داشتن خواب خوب موثر باشد.

بنابراین این نوع موسیقی به ما کمک می‌کند تا آرام شویم و راحت‌تر به خواب برویم. این نکته را مدنظر داشته باشید که این مورد برای همه صدق نمی‌کند.

خواب بسیار شخصی است و ترجیحات موسیقی نیز دقیقا همینطور است. برخی از افراد ممکن است با گوش دادن به هوی متال یا هارد راک آرامش را تجربه کنند ولی در برخی دیگر این طور نیست.

بنابراین، چه به هارد راک علاقه داشته باشید، چه هوی متال چه باخ، بهتر است به سراغ چیزی بروید که با گوش دادن به آن در روح و بدن‌تان احساس آرامش کنید.

2- ضربه زدن به ریتم مغز برای خواب سالم

موسیقی‌های زیادی در بدن انسان وجود دارد. درست مانند ضربان قلب، مغز نیز ریتم‌های خاص خود را دارد و این ریتم‌ها برای خواب مناسب هستند.

دکتر دیوید واگو، عصب‌شناس شناختی و سرپرست تحقیقات RoundGlass، می‌گوید امواج آلفا، که حدود هشت تا 12 هرتز هستند، همان چیزی است که در مغز فردی که آرام است و به احتمال زیاد با چشمان بسته روی تخت دراز کشیده است، می‌گذرد.

تاثیر گوش دادن موسیقی بر خواب

اگر به دنبال یک موسیقی خوب برای کمک به خوابیدن هستید، Vago پیشنهاد می‌کند به دنبال آهنگ‌هایی باشید که بتوانند فرکانس آلفا را فعال کند. شاید این سوال برای‌تان ایجاد شود که چگونه می‌توان چنین قطعه موسیقی را بدون اندازه‌گیری امواج مغزی پیدا کرد؟

پاسخ این سوال در گوش دادن به ریتم اعضای بدن شما نهفته است. در واقع شما با توجه به ضربان قلب، نفس و واکنش عاطفی خود و نحوه تغییر آن‌ها در گوش دادن به موسیقی، می‌توانید موسیقی مناسب خود را پیدا کنید. شما باید مراقب آنچه بدن‌تان به شما می‌گوید، باشید.

3- استفاده از آهنگ‌های بی‌کلام

وقتی صحبت از خواب می‌شود، موسیقی ملایم و گوش‌نواز به کمک شما می‌آید. موسیقی‌هایی که بی‌کلام هستند کمک زیادی به آرامش شما در هنگام رفتن به رختخواب می‌کنند و ذهن شما را به سمت و سوی خالی از فکر و خیال می‌برند.

اگر زمان زیادی می‌برد تا به خواب بروید پیشنهاد ما به شما این است که یک لیست کامل از آهنگ‌ها را پیدا کنید و از چند دقیقه قبل از رفتن به رختخواب آن‌ها را پلی کنید. گوش دادن به این نوع آهنگ‌ها ذهن شما را خالی و آرام می‌کند. رابطه موسیقی و خواب

در این مقاله سعی کردیم در یک مطلب کوتاه و مختصر و مفید از مزایای گوش دادن به موسیقی حین خواب برایتان بگوییم. هرچه فکر شما هنگام خوابیدن آزادتر باشد خواب بهتر و عمیق‌تری را تجربه خواهید کرد.

داشتن خواب کافی بر خلق و خو و رفتار فرد بسیار تاثیرگذار است و تمرکز را افزایش می‌دهد. در واقع شما با داشتن خواب خوب، زندگی سالم‌تر و شادتری خواهید داشت.

محصولات مرتبط
دام رزا میلسایم ادو پرفیوم زنانه مردانه له لیکوییدز ایمجینرزLes Liquides Imaginaires 
۳۱,۳۱۰,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
۱.۲ میل
سمپل
له ایریس د فت ادو پرفیوم زنانه مردانه جکس فت - ژاک فتJacques Fath 
۱۳۵,۳۱۲,۰۰۰ تومان
۳۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
نوت وانیل نکتار ادو پرفیوم زنانه مردانه ام میکالفM Micallef 
۱۶,۹۰۸,۰۰۰ تومان
۳۰ میل
عطر
۵۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
بیکاز ای ام فری اکستریت پرفیوم زنانه مردانه گریتیGritti 
۲۶,۸۲۹,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
سیراکوزا پرفیوم زنانه مردانه گریتیGritti 
۲۰,۰۹۵,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
کیل د لایتس اکستریت پرفیوم زنانه مردانه گریتیGritti 
۲۶,۸۲۹,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
دبی ادو پرفیوم زنانه مردانه ترند پرفومز - پرفیومزTrend Perfumes 
۸,۲۶۶,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
گوسیپ نایت ادو پرفیوم زنانه گریتیGritti 
۲۱,۲۳۴,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
رد کالرادو - کلرادو ادو پرفیوم زنانه مردانه ام میکالفM Micallef 
۳۰,۳۰۷,۰۰۰ تومان
۱۰۰ میل
عطر
۵ میل
دستریز
نویسنده :سحر غیاثی

دیدگاه خود را ارسال کنید

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید؛ سپس با کلیک روی “ارسال دیدگاه” وارد صفحه ثبت دیدگاه می‌شوید

۰ دیدگاه برای این مطلب

اولین پرسش را شما بنویسید