اوج تخفیف‌های ریحا در بلک فرایدی امسال ( تا ٪99 تخفیف )
خرید
۰ثانیه
:
۰دقیقه
:
۰ساعت
فروشگاه اینترنتی ریحا
روش‌های درمان خانگی شپش سر

روش‌های درمان خانگی شپش سر

روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن درخت چای می‌توانند شپش را خفه کرده و از بین ببرند. علاوه بر این روغن‌ها، برخی از روغن‌های ضروری مانند روغن اسطوخودوس و روغن اکالیپتوس نیز دارای خواص حشره‌کشی هستند و می‌توانند به از بین بردن شپش سر کمک کنند. چند قطره اسانس را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون مخلوط کنید و به مو و پوست سر بمالید. لازم است که قبل از شستن موها با شامپو، چند ساعت اجازه دهید که روغن روی پوست و مو باقی بماند.

برای درمان شپش باید مقدار زیادی از این روغن‌ها را روی موها و پوست سر بمالید و بگذارید به مدت حداقل 8 ساعت یا یک شب تا صبح روی سرتان بماند. سپس موها را با یک شانه دندانه ریز شانه کنید تا شپش‌های زنده و مرده از لابه‌لای موها خارج شوند و از بین بروند. اگر دوست دارید با دیگر روش‌های خانگی موثر برای درمان شوره سر آشنا شوید تا انتها این مقاله از وبسایت ریحا همراه ما باشید.

علاوه بر روش‌های خانگی، چندین درمان شیمیایی موثر برای شپش سر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از شامپوهای بدون نسخه و داروهای تجویزی اشاره کرد. این درمان‌ها برای از بین بردن شپش و تخم‌های آن‌ها طراحی شده‌اند و ایمن بودن و اثربخشی آن‌ها به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته‌ است. برای استفاده از این محصولات، مهم است که دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و از درمان طبق دستورالعمل استفاده کنید تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.

10 مورد از بهترین روش‌های خانگی برای درمان شپش سر

شپش سر حشره انگلی است که پوست سر و موها را آلوده می‌کند. در حالی که درمان‌های بدون نسخه و نسخه‌ای برای شپش سر وجود دارد، برخی افراد ترجیح می‌دهند از درمان‌های خانگی استفاده کنند. در اینجا برخی از موثرترین روش‌های خانگی برای درمان شپش سر آورده شده است.

1- روغن نارگیل برای درمان شپش سر:

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روغن نارگیل ممکن است در درمان شپش سر موثر باشد، اما توجه به این نکته مهم است که تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. یک مطالعه منتشر شده در مجله انجمن پزشکی تایلند نشان داده است که مخلوط روغن نارگیل و اسپری انیسون به طور قابل توجهی در کشتن شپش سر موثرتر از ماده شیمیایی پرمترین است. مطالعه دیگری که در مجله اروپایی کودکان منتشر شد نشان داد که اسپری روغن نارگیل و بادیان به اندازه ماده شیمیایی مالاتیون در درمان شپش سر موثر است. تئوری پشت استفاده از روغن نارگیل برای درمان شپش سر این است که روغن می‌تواند شپش را خفه کند و به شل شدن تخم‌ها از ساقه مو کمک کند و حذف آن‌ها را آسان‌تر کند.

با این حال، باید توجه داشته باشید که روغن نارگیل ممکن است برای همه موثر نباشد و فقط روی تعداد کمی از افراد نتیجه بدهد. اگر قصد دارید از روغن نارگیل برای درمان شپش سر استفاده کنید، مهم است که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا یک داروساز دارای مجوز صحبت کنید تا در مورد بهترین گزینه‌های درمانی برای شما یا فرزندتان مشاوره بدهد. پزشک متخصص ممکن است استفاده از روغن نارگیل را به همراه سایر درمان‌ها توصیه کنند یا گزینه‌های جایگزینی را پیشنهاد کنند که ممکن است موثرتر باشند.

2- روغن زیتون برای درمان شپش سر:

در رابطه با روغن زیتون برای درمان شپش سر، برخی از مردم بر این باور هستند که روغن زیتون، شپش و تخم‌های آن‌ها را خفه می‌کند و شانه‌پذیری موها را آسان‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید روغن زیتون را به عنوان یک روش درمانی برای شپش سر امتحان کنید ما یک راه برای انجام این کار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای درمان شپش سر با استفاده از روغن زیتون باید موها و پوست سر خود را کاملا با روغن زیتون ماساژ دهید. سپس سرتان را با کلاه یا پوشش پلاستیکی بپوشانید. اجازه دهید روغن زیتون به مدت حداقل 8 ساعت یا یک شب تا صبح روی موهایتان باقی بماند. از شانه شپش برای شانه زدن هر شپش و تخم‌های آن‌ها (که به آن nits نیز می‌گویند) استفاده کنید. بعد از شانه کردن موها، آن‌ها را شامپو بزنید تا روغن زیتون و شپش‌های جدا شده شسته شود.

3- روغن درخت چای برای درمان شپش سر:

روغن درخت چای به طور سنتی به عنوان یک درمان طبیعی موثر برای برخی از بیماری‌های پوستی مختلف از جمله ابتلا به شپش سر استفاده می‌شود. با این حال، در حالی که برخی افراد ممکن است آن را موثر بدانند، برخی دیگر نظر مثبتی برای موثر بودن آن نمی‌دهند. اعتقاد بر این است که روغن درخت چای با خفه کردن شپش‌ها و مختل کردن توانایی آن‌ها در تخم‌گذاری از تکثیر شپش‌ها جلوگیری می‌کند. برای استفاده از روغن درخت چای به منظور درمان شپش سر، معمولا این روغن را با روغن‌های حامل مانند روغن زیتون یا نارگیل رقیق می‌کنند و روی مو و پوست سر می‌مالند. سپس موها را با یک کلاه دوش می‌پوشانند و برای چند ساعت یا یک شب به حال خود رها می‌کنند.

در انتها و بعد از برداشتن کلاه، موها را با شانه دندانه ریز شانه کنید تا شپش‌ها از پوست و مو سر جدا شوند. در آخر هم سرتان را با شوینده مناسب بشویید و با شانه درشت شانه بزنید. با این کار باقی‌مانده شپش از لابه‌لای موها خارج می‌شود و از بین می‌رود. توجه به این نکته ضروری است که روغن درخت چای می‌تواند باعث تحریک پوست و یا واکنش‌های آلرژیک در برخی افراد شود. این روغن همچنین برای کودکان خردسال یا زنان باردار توصیه نمی‌شود و نباید از آن استفاده کنند.

4- سرکه برای درمان شپش سر:

سرکه می‌تواند به شل شدن چسبی که تخم شپش‌ها را روی ساقه مو نگه می‌دارد کمک کند و جدا کردن آن‌ها را با شانه آسان‌تر کند. برای این منظور می‌توانید مقدار مساوی سرکه و آب را مخلوط کنید. مخلوط را روی موها و پوست سر بمالید و حداقل 30 دقیقه با کلاه دوش بپوشانید. سپس موها را با یک شانه دندانه ریز شانه کنید تا شپش‌ها از پوست سر جدا شوند و از بین بروند. گاهی اوقات سرکه به عنوان یک روش درمان طبیعی برای شپش سر پیشنهاد می‌شود، اما شواهد علمی محدودی برای حمایت از اثربخش بودن آن وجود دارد. در حالی که سرکه ممکن است به شل شدن چسبی که تخم شپش (نیته) را روی ساقه مو نگه می‌دارد کمک کند، بعید است که شپش بالغ را بکشد.

اگر می‌خواهید از سرکه به عنوان یک روش درمانی برای شپش سر استفاده کنید، در اینجا چند مرحله کلی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید. برای این منظور باید مقدار مساوی آب و سرکه را در یک بطری اسپری، با یکدیگر مخلوط کنید. مخلوط را روی پوست سر و موهای خود بپاشید و مطمئن شوید که تمام نواحی سر اشباع شده باشد. در نهایت سر خود را با کلاه دوش یا حوله بپوشانید و بگذارید این مخلوط حداقل 30 دقیقه روی سرتان باقی بماند. پس از گذشت 30 دقیقه، از یک شانه دندانه ریز برای شانه زدن موهای خود استفاده کنید و هرگونه شپش یا تخم را از بین ببرید. در آخر هم موهایتان را طبق معمول شامپو بزنید. مهم است که توجه داشته باشید این درمان ممکن است برای همه موثر نباشد و به طور بالقوه باعث تحریک پوست یا سایر واکنش‌های نامطلوب شود.

5- سیر برای درمان شپش سر:

سیر دارای خواص حشره‌کش طبیعی است و می‌توان از آن برای از بین بردن شپش سر استفاده کرد. برای استفاده از سیر به منظور درمان شپش سر باید چند حبه سیر را له کنید و با آبلیمو مخلوط کنید. مخلوط را روی موها و پوست سر بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس موها را با شامپو بشویید. سیر به طور سنتی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری‌های مختلف از جمله شپش سر استفاده می‌شود. سیر حاوی ترکیباتی مانند دی‌آلیل، دی‌سولفید و آجوئن است که تمام آن‌ها خاصیت حشره‌کشی دارند. این ترکیبات ممکن است با خفه کردن شپش‌ها و یا اختلال در سیستم عصبی شپش‌ها، تخم‌های آن‌ها را از بین ببرند.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین غلظت بهینه و روش کاربرد سیر برای درمان شپش سر مورد نیاز است. اگر قصد دارید از سیر برای درمان شپش سر استفاده کنید، مهم است به خاطر داشته باشید که این روش ممکن است برای همه موثر نباشد. علاوه بر این، سیر می‌تواند برای پوست سر تحریک‌کننده باشد و در برخی افراد باعث واکنش‌های آلرژیک شود. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر گونه درمان خانگی برای شپش سر با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

6- سس مایونز برای درمان شپش سر:

سس مایونز یک درمان خانگی رایج برای شپش سر است، به این دلیل که می‌تواند حشرات را خفه کند. مقدار زیادی سس مایونز را روی موها و پوست سر بمالید و سرتان را حداقل 8 ساعت یا یک شب تا صبح با کلاه دوش بپوشانید. در انتها موها را با یک شانه دندانه ریز شانه کنید تا تخم‌ها، شپش‌های مرده و شپش‌های زنده از پوست و لابه‌لای موها جدا شوند و از بین بروند. در آخر حمام کنید و موها را به خوبی با شامپو بشویید.

7- روغن اسطوخودوس برای درمان شپش سر:

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روغن اسطوخودوس ممکن است در درمان شپش سر موثر باشد. یک مطالعه در سال 2011 که در مجله تحقیقات انگل شناسی منتشر شد نشان داد که مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای در کشتن شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها بسیار موثرتر از پرمترین که یک آفت‌کش رایج برای درمان شپش است، عمل می‌کند. برای استفاده از روغن اسطوخودوس به منظور کشتن شپش‌ها، می‌توانید چند قطره از این روغن را با روغن‌های حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کنید و مخلوط را به پوست سر و موها بمالید. سپس می‌توانید سر خود را با کلاه دوش بپوشانید و مخلوط را برای چند ساعت یا یک شب روی سرتان بگذارید.

پس از آن، می‌توانید از یک شانه برای حذف شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌ها استفاده کنید. توجه به این نکته مهم است که اگرچه ممکن است برخی از افراد روغن اسطوخودوس را برای درمان شپش موثر بدانند، اما به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است و ممکن است برای همه موثر نباشد. علاوه بر این، مهم است که دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و از وارد شدن روغن به چشم یا دهان خود جلوگیری کنید، زیرا در صورت مصرف می‌تواند سمی باشد.

8- روغن اکالیپتوس برای درمان شپش سر:

روغن اکالیپتوس یک اسانس طبیعی است که گاهی اوقات به عنوان یک درمان خانگی برای درمان شپش سر استفاده می‌شود. با این حال، شواهد علمی محدودی برای حمایت از اثربخشی روغن اکالیپتوس برای این منظور وجود دارد. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی حشره شناسی در سال 2014 نشان داد که روغن اکالیپتوس در از بین بردن شپش سر در محیط‌های آزمایشگاهی موثر است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی آن در انسان مورد نیاز است.

توجه به این نکته مهم است که روغن‌های ضروری می‌توانند برای پوست تحریک‌کننده باشند و حتی در غلظت‌های بالا سمی باشند، بنابراین هنگام استفاده از روغن اکالیپتوس برای شپش سر باید احتیاط کنید. توجه به این نکته مهم است که اگرچه این درمان‌های خانگی می‌توانند مؤثر باشند، اما ممکن است به اندازه درمان‌های بدون نسخه یا نسخه‌ای قابل اعتماد نباشند.

9- وازلین برای درمان شپش سر:

استفاده از وازلین (ژله نفتی) به عنوان یک درمان برای شپش سر یک درمان خانگی محبوب است، اما روش توصیه شده توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیست. در حالی که وازلین می‌تواند شپش‌های بالغ را خفه کند، اما در کشتن تخم‌ها یا نیش‌ها موثر نیست و می‌تواند تا یک هفته زنده بماند. این به این معنی است که پس از استفاده از وازلین و زدن آن به مو و پوست سر، نیش‌ها ممکن است به بیرون آمدن ادامه دهند و آلودگی شپش ادامه داشته باشد. علاوه بر این، استفاده از وازلین روی پوست سر و مو می‌تواند به کثیف شدن موها منجر شود و به سختی از لایه موها خارج شود. وازلین همچنین می‌تواند باعث تحریک پوست شود و تشخیص شپش زنده و مرده را در طول شانه زدن و درمان بعدی دشوارتر کند.

10- سشوار برای درمان شپش سر:

استفاده از سشوار برای درمان شپش سر یک روش درمانی شناخته شده یا توصیه شده نیست. اما تا حدودی در از بین بردن شپش‌ها موثر است. شپش سر معمولا با استفاده از داروهای بدون نسخه یا نسخه‌ای که به طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند، درمان می‌شوند. در حالی که این روش‌ها کاملا درست است، گرما نیز می‌تواند شپش سر را از بین ببرد. استفاده از سشوار برای اعمال گرما به پوست سر یک روش درمانی قابل اعتماد یا موثر نیست. علاوه بر این، گرمای بیش از حد می‌تواند خطرناک باشد و باعث سوختگی یا آسیب‌های دیگر به پوست سر و موها شود.

مراحل درمان شپش سر

شپش سر انگل کوچکی است که روی پوست سر زندگی می‌کند و از خون انسان تغذیه می‌کند. شپش‌ها معمولا در کودکان شایع‌تر هستند، اما هر کسی می‌تواند به آن‌ها مبتلا شود. اگر شما هم با شپش سر درگیر هستید و می‌خواهید هرچه زودتر از شر آن‌ها خلاص شوید همراه ما باشید. در ادامه اقدامات کلی برای درمان شپش سر ذکر شده است.

تشخیص وجود شپش را تایید کنید:

قبل از شروع هر درمانی، مطمئن شوید که فرد واقعا شپش سر دارد. پوست سر را به دقت از نظر وجود شپش، تخم و سایر علائم آلودگی بررسی کنید.

از پدیکول کش استفاده کنید:

پدیکول کش دارویی است که برای از بین بردن شپش سر طراحی شده است. چندین داروی پدیکولیک بدون نسخه (OTC) و همچنین گزینه‌های تجویزی قوی وجود دارد. دستورالعمل‌های روی بسته بندی را به دقت دنبال کنید و حتما دارو را به کل پوست سر و مو بمالید. مراقبت باشید که درمان را طبق دستور تکرار کنید.

حذف شپش‌ها:

حتی اگر دارو تمام شپش‌ها را از بین ببرد، باز هم ممکن است تخم‌های شپش همچنان وجود داشته باشند. از یک شانه دندانه ریز برای جدا کردن تخم‌ها از روی پوست و ساقه مو استفاده کنید.

ملافه‌ها و لباس‌ها را بشویید:

شپش‌ها می‌توانند روی رختخواب و لباس، زنده بمانند، بنابراین شستن و خشک کردن این اقلام در دمای بالا برای از بین بردن شپش‌ها یا تخم‌های باقی‌مانده بسیار مهم است.

اعضای خانواده و تماس‌های نزدیک را بررسی کنید:

شپش سر به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند، بنابراین مهم است همه کسانی که در نزدیکی فرد آلوده قرار گرفته‌اند به دقت بررسی شوند و هر کسی که علائم آلودگی دارد به سرعت درمان شود.

تکرار درمان:

حتی پس از درمان موفقیت آمیز شپش، مهم است که پوست سر را برای علائم آلودگی مجدد بررسی کنید و در صورت لزوم درمان را تکرار کنید.

جلوگیری از هجوم در آینده:

به کودکان بیاموزید که از استفاده مشترک شانه، برس، کلاه و سایر وسایل شخصی که می‌توانند شپش را پخش کنند، خودداری کنند. از تماس سر به سر با دیگران بخصوص در حین فعالیت‌هایی مانند ورزش یا خوابیدن خودداری کنید.

تمیز کردن خانه از شپش

تمیز کردن خانه شما از شپش می‌تواند یک کار زمان‌بر و چالش برانگیز باشد، اما برای جلوگیری از گسترش شپش‌ها و اطمینان از ایمنی و بهداشت خانه شما ضروری است. در این قسمت چند مرحله وجود دارد که می‌توانید برای تمیز کردن خانه خود از شپش انجام دهید.

شناسایی منبع:

قبل از شروع تمیز کردن، ضروری است که منبع آلودگی شپش را شناسایی کنید. سر همه اعضای خانواده را بررسی کنید و هرگونه آلودگی را با شامپوی ضدشپش یا سایر درمان‌های مناسب درمان کنید.

خانه خود را جاروبرقی بکشید:

از جاروبرقی برای تمیز کردن تمام قسمت‌های خانه از جمله فرش، اثاثیه یا لوازم داخلی و تشک استفاده کنید. به مناطقی که افراد مبتلا به شپش ممکن است نشسته یا خوابیده باشند، مانند کاناپه، صندلی و تخت، توجه ویژه‌ای داشته باشید. پس از جارو کشیدن، بلافاصله کیسه جاروبرقی را دور بیندازید یا کیسه را در کیسه زباله بیرون از خانه خالی کنید.

ملافه‌ها و لباس‌ها را بشویید:

همه ملافه‌ها، حوله‌ها و لباس‌هایی که ممکن است با شپش تماس داشته باشند را با آب داغ بشویید. از بالاترین درجه حرارت ممکن برای پارچه استفاده کنید و روی حرارت بالا نیز خشک کنید.

شانه‌ها و برس‌ها را تمیز کنید:

شپش‌ها می‌توانند از طریق شانه‌ها و برس‌های مشترک پخش شوند. بنابراین باید آن‌ها را حداقل 10 دقیقه در آب داغ خیس کنید یا در آب گرم و صابون بشویید.

لوازم غیرقابل شستشو را قرنطینه کنید:

وسایلی که قابل شستشو نیستند، مانند عروسک یا کوله پشتی، باید حداقل به مدت دو هفته در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شوند و مهر و موم شوند. این کار هر شپش یا تخمی را که ممکن است وجود داشته باشد خفه می‌کند.

در صورت لزوم از حشره‌کش‌ها استفاده کنید:

در برخی موارد ممکن است استفاده از حشره‌کش‌ها برای از بین بردن شپش در خانه ضروری باشد. همیشه دستورالعمل‌های روی برچسب محصول را دنبال کنید و اقدامات ایمنی لازم را انجام دهید.

فرآیند تمیزکاری را تکرار کنید:

ضروری است که مراحل فوق را چندین و چند بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که تمام شپش‌ها و تخم‌ها از خانه شما پاک شده‌اند.

به یاد داشته باشید که پیشگیری بهترین درمان برای آلودگی به شپش است. به اعضای خانواده خود بیاموزید که از استفاده از شانه، کلاه یا سایر وسایل شخصی مشترک خودداری کنند و موهای خود را مرتبا از نظر شپش چک کنید. اگر شخصی در خانه شما به شپش آلوده شده است، سریعا از پخش شدن شپش و سرایت این آلودگی به دیگران جلوگیری کنید.

آیا می توان از شپش سر جلوگیری کرد؟

برای کاهش احتمال ابتلا به شپش سر یا جلوگیری از گسترش آن می‌توانید کارهای مختلفی را انجام دهید. بهترین کار این است که از تماس سر به سر خودداری کنید. تماس مستقیم سر به سر با فردی که شپش سر دارند رایج‌ترین راه ابتلا به آن است. بنابراین، اجتناب از چنین تماسی، به ویژه در مدارس و مهدکودک‌ها ضروری است. راه دیگر این است که از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی خودداری کنید. شپش سر می‌تواند از طریق وسایل شخصی مشترک مانند شانه، برس، کلاه و حوله پخش شود. برای جلوگیری از انتشار شپش سر از اشتراک‌گذاری این موارد خودداری کنید. یک راهه جلوگیری از پخش شدن شپش این است که به طور منظم پوست سرتان را بررسی کنید.

به طور مرتب ابتلا به شپش سر را بررسی کنید، به خصوص در کودکانی که احتمال ابتلا در آن‌ها بیشتر است. اگر شپش یا تخم شپش پیدا کردید، به سرعت مراحل درمان را شروع کنید تا از گسترش آن‌ها جلوگیری شود. اگر لابه‌لای موهای سرتان شپش مشاهده کردید باید موها را سفت ببندید. بستن موها به صورت جمع یا دم اسبی می‌تواند حرکت شپش‌ها را از یک سر به سر دیگر دشوارتر کند. در نهایت باید از محصولات دافع شپش استفاده کنید. برخی از محصولات مانند شامپوها و اسپری‌های حاوی روغن درخت چای، اکالیپتوس یا اسطوخودوس ادعا می‌کنند که شپش را دفع می‌کنند. توجه به این نکته مهم است که حتی اگر تمام این اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید، باز هم می‌توانید به شپش سر مبتلا شوید. با این حال، انجام این اقدامات می‌تواند احتمال ابتلا به شپش را کاهش دهد و از گسترش آن جلوگیری کند.

پیش بینی ایجاد شپش روی پوست و موهای سر

همان‌طور که گفتیم، شپش‌ها، انگل‌های کوچک و بدون بال هستند که از خون انسان تغذیه می‌کنند. آن‌ها می‌توانند روی پوست سر، بدن و موهای ناحیه تناسلی یافت شوند و نشانه‌هایی مانند خارش، سوزش و گاهی اوقات عفونت را به همراه داشته باشند. شپش معمولا از طریق تماس مستقیم با فرد مبتلا یا استفاده از وسایل او مانند شانه، کلاه یا حوله منتقل می‌شود. برای جلوگیری از انتشار شپش، اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی و شستن منظم لباس، ملافه و سایر مواردی که ممکن است با فرد مبتلا تماس داشته باشد، مهم است. اگر مشکوک هستید که خودتان یا اطرافیانتان به شپش مبتلا شده است یا نه، مهم است که از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید. همچنین ذکر این نکته مهم است که پیش‌بینی وقوع شپش دشوار است، زیرا می‌تواند به عواملی مانند بهداشت شخصی، شرایط زندگی و قرار گرفتن در معرض افراد یا محیط‌های آلوده بستگی داشته باشد.

آیا امکان ابتلای مجدد به شپش وجود دارد؟

بله امکان ابتلای مجدد به شپش وجود دارد. شپش بسیار مسری است و می‌تواند به راحتی از طریق تماس شخصی نزدیک یا با استفاده از وسایل شخصی مشترک مانند شانه، برس، کلاه و لباس از فردی به فرد دیگر منتقل شود. اگر قبلا شپش داشته‌اید، مهم است که اقداماتی را برای جلوگیری از آلودگی مجدد انجام دهید. این اقدام می‌تواند شامل تمیز کردن و ضدعفونی کردن کامل وسایل شخصی که ممکن است با شپش تماس داشته باشد، اجتناب از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با دیگران، و بررسی منظم علائم شپش و تخم شپش روی سر خود و اعضای خانواده‌تان باشد. اگر دوباره به شپش سر مبتلا شدید، درمان سریع آن برای جلوگیری از سرایت به دیگران و جلوگیری از عوارض بیشتر مهم است. مشورت با پزشک متخصص یا دکتر داروساز می‌تواند یک گزینه درمانی مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

آیا اکسیدان شپش را می‌کشد؟

اکسیدان‌ها می‌توانند در از بین بردن شپش موثر باشند، اما اثربخشی آن‌ها به اکسیدان خاص و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. در واقع اکسیدان‌ها به صورت شکستن اسکلت بیرونی شپش‌ و یا ایجاد اختلال در سیستم تنفسی آن‌ها عمل می‌کنند که در نهایت منجر به مرگ شپش‌ها می‌شوند. برخی از اکسیدان‌های رایج مورد استفاده برای درمان شپش شامل پراکسیدهیدروژن و بنزوئیل پراکسید هستند. با این حال، مهم است توجه داشته باشید که در حالی که اکسیدان‌ها می‌توانند در از بین بردن شپش موثر باشند، می‌توانند روی پوست نیز خشن باشند و باعث تحریک یا سایر عوارض جانبی شوند. مهم است که دستورالعمل‌های ارائه شده را به دقت دنبال کنید و قبل از استفاده از هر محصولی روی پوست یا پوست سر با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. علاوه بر این، هنگام استفاده از هرگونه درمانی برای کودکان، مهم است که احتیاط کنید، زیرا ممکن است پوست آن‌ها نسبت به بزرگسالان حساس‌تر باشد.

محصولات مرتبط
تونیک ژل روبفیانت ضد ریزش دوکریDucray 
۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان
۳۰ میل
تونیک ضد ریزش مینوتا سریتاCerita 
۳۹۰،۵۲۰ تومان
۵۰ میل
لوسیون ضد ریزش موPiega Viva 
ناموجود
۱۰۰ میل
نویسنده :سحر غیاثی

دیدگاه خود را ارسال کنید

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید؛ سپس با کلیک روی “ارسال دیدگاه” وارد صفحه ثبت دیدگاه می‌شوید

۰ دیدگاه برای این مطلب

اولین پرسش را شما بنویسید