اگر عضو سایت نیستید

شرایط استفاده از سرویس های سایت ریحا را مطالعه نمودم و با کلیه موارد آن موافقم
ورود برای اعضای سایت
ثبت نام در ریحا
ورود برای اعضای سایت

مرا به خاطر بسپار رمز عبورم را فراموش کرده ام
اگر عضو سایت نیستید اینجا کلیک نمائید
ورود برای اعضای سایت

بخور - Incense

سبد خرید 0

بخور - Incense

1396-04-14 بازدید : 1,670

اسم بخور(Incense)در واقع از فعل لاتین incendere، به معنای سوختن گرفته شده و ترکیبی از مواد زیستی معطر است که هنگام سوختن دود خوشبویی از آن متصاعد می شود.

 

از همان ابتدا، بخور نقش مهمی در هستی انسان ایفا می‌کرد.

بخورهای اولیه به شکل های مختلفی از قبیل چوب خام، گیاه معطر بریده شده، خمیر، پودر، و حتی مایع یا روغن، با پایه و اساس کاملا ساده، وجود داشته است.

مبدا دقیق بخور قابل شناسایی نیست، اما استفاده از بخور احتمالا به مصر باستان برمی‌گردد چرا که این کشور از سواحل عربی و سومالی صمغ Gumو عود وارد کرده و در مراسم مذهبی به کار می‌برده است. همچنین از نوشته‌های زمان باستان می توان پی برد که در مذاهب و فرهنگ های قدیمی، از رایحه بدست آمده از سوزاندن گیاهان معطر، گل ها، برگ درختان و سایر منابع طبیعی در مراسم‌های مذهبی، تطهیر، رایحه درمانی، مدیتیشن، ایجاد فضایی خاص و برای از بین بردن بوی بد استفاده می‌کرده‌اند.

البته در همه نقاط دنیا، بخورهایی، برجا مانده از هزاران سال پیش کشف شده است، بنابراین می توان گفت، بخور، بخشی از فرهنگ‌های گوناگون بوده است.

بودایی‌ها با پراکنده کردن رایحه ی بخور راهنمایی مناسبی را به شفاگرهای کلیسا، یادآور می‌شوند که این کار نماد رایحه سلوک خالصانه معنوی است.

باستان شناسان، در اطراف بدن مومیایی موجود در دره پادشاهان شهر تِبس، مقادیر بسیار زیادی از روغن، عطر و بخور کشف کرده‌اند.

 

موضوع جالب قابل ذکر این است که بسیاری از ترکیبات بخور، تنها زمانی معطر می شوند که آن را بسوزانیم.

با استفاده‌ی درست از رایحه ی بخور، می توان از قدرت درمانگر آن در کاهش تشویش، استرس، ترس، و کم خوابی استفاده کرد و به درمان آن ها تسریع بخشید. ازبخور برای تحریک و تجدید انرژی و همچنین پاکسازی و آماده سازی محیط برای مدیتیشن و عبادت نیزاستفاده می‌شود. بوی معطر حاصل از سوزاندن بخور موجب تحریک عصب های بویایی شده که با توجه به رایحه ای که دارد، باعث ایجاد تاثیراتی در حالت های مختلف فیزیکی، احساسی، و روان شناسی می شود.

به عقیده ی مردم ژاپن، بخور موجب تطهیر ذهن، بدن و بهبود روابط، ایجاد آرامش در تشویش‌های ایجاد شده و همراه خوبی در هنگام تنهایی به حساب می‌آید.

 

شکل‌های مختلف بخور

امروزه شاهد مصرف فراوان بخور به شکل‌های متنوع از جمله عود، بخور کاج ، پودری و غیره هستیم که به دو گروه اصلی تقسیم می شوند، این تقسیم بندی شامل بخورهایی می‌شوند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌سوزند. بخورهای غیر قابل احتراق که به صورت غیر مستقیم می سوزند، نمیتوانند خود به خود آتش بگیرند و به منبع گرمایی جداگانه نیاز دارند، در حالی که بخورهای قابل احتراق، مستقیما با یک شعله روشن شده، سپس شعله ور می شوند و از بقایای نیمسوز و برافروخته آن، رایحه متصاعد می‌شود که از رایج ترین نوع آن می توان به بخور شاخه درختان اشاره کرد.


رایحه بخور

در نت‌های عطر وقتی بخور ذکر می‌شود، معمولا هیچ صحبتی از نوع بخور نمی‌شود و فقط به ذکر اسم بخور بسنده می‌شود؛ چرا که ممکن است ترکیبات زیادی از جمله چوبی، گل مانند، گیاهی، صمغی وجود داشته باشد که در این حالت بویی که به مشام شخص می رسد، متفاوت است.

برچسب ها :
محصولات مرتبط با این مطلب
دیدگاه خود را ارسال کنید
تعداد دیدگاه ارسال شده : 0 تعداد بازدید از این صفحه : 1,670
شما هم میتوانید دیدگاه خود را ارسال
برای ثبت دیدگاه ابتدا لازم استوارد حساب کاربری خود شوید؛ سپس با کلیک روی “ارسال دیدگاه” وارد صفحه ثبت دیدگاه می‌شوید
ارسال دیدگاه
کادوپیچی با سلیقه شما
7 روز ضمانت بازگشت
پرداخت در محل
ضمانت اصل بودن کالا
تحویل سریع
ارسال رایگان